14th Annual Toronto Nightclub Awards Top 5 Announced

Winners will be announced at the Industry Event of the Year Monday December 22nd at SET (333 King St W).  Media and Industry No cover requests message Richard D at Richard@torontonightclub.com

(In no particular order)
Nightclub Of The Year
Maison
Guvernment
Tryst
Gravity Sound Bar
Uniun
Best GTA Nightclub

Dirty Martini
Ivy Social Club
Luxy
&Co
Avenue

Best Bar

Nashville North
Tequila Jacks
Rock N Horse
Boots and Bourbon
Bar 244

Club Owner of The Year

Paul (Gravity)
Charles Khabouth (ink)
Andrew (Brassaii, Tryst)
Enzo Grossi (Ivy)
Rob O (Ryze)

Manager Of The Year

Debbie Goncalves (Cabana)
Graham Thompson (UNIUN)
Orin Bristol (Guvernment)
Arthur Geringas (Lost and Found)
Rico Giammarco (Avenue)

Promoter Of The Year

Lyme Productions
NRG
Kleen Media
Clubscene Promo
AdnanMedia

Best Host
Adnan (Adnanmedia)
Basil Russo (Red line)
Ryan B (Everleigh/Maison)
Nick (NRG)
Bill (B&A)

Best New Generation Promoter

Elevate
NRG
Red Line
Shyne Media
I Make Noize

Best Patio

Muzik
Cabana
Tryst
Brassaii
Skybar

Best Upscale Club or Lounge

Muzik
Brassaii
Maison
SET
America

Best New Club

Ryze
Red
America
Lost and Found
Cirqus

Best Marketing Manager

Domenic (NRG)
Massimo Grisafi (Capture)
Nelson (Tryst)
Mike Henry (ink)
Danielle Halliday (ink)

Best Industry Night

Bloke (Sundays)
Uniun (Sundays)
Lost and Found (Mondays)
Thompson (Mondays)

Best Local DJ (House)

Carlo Lio
The Junkies
Deko-Ze
Addy
Manzone and Strong

Best Local DJ (Club)

DJ Matrixz
Mike Toast
Joe Ghost
DJ Macri
Manzone and Strong

Best College/University DJ

DJ MixnMatch
DJ Knoxx
DJ Johnny A
DJ Couture
DJ Intrinity

Best Promo Models

Femme Fatale
NRG Ladies
Kharizma Entertainment
Professional Promotions
Rockstar Playmates

Best Gogo Dancers

Femme Fatale
NRG Gogo
Kharizma Entertainment
Bambi World
Belladonnas

Best Bartender

Nessy Zoubiri (EFS)
Valerie Davis (SET)
Kayleigh McKellar (Ivy Social Club)
Leanna Ellisa (uniun)
Laura (Gravity)

Best Sound System

Ryze (Dynacord)
Red (Funktion One)
Guvernment (Phazon)
Coda (PK)
Maison (Funktion One)

Doorman Of The Year

Big Al (Muzik)
Rob Magnowski (Tryst)
Ave (Big) Gill (Gravity/Bloke)
Amir (Gravity)
Shane (Luxy)

Best Server

Alanna (Guvernment)
Shannon Young (Maison)
Michelle (Uniun/Cabana)
Jenny Lam (Muzik)
Silvia (Maison)

Club Staff Of The Year

Uniun
Tryst
Bloke
Ivy
Gravity Sound Bar

Best Weekly Party

Saturdays at Tryst
Saturdays at Guvernment
Sundays at UNIUN
Saturdays at Gravity
Fridays at Ivy Social Club

Party Of The Year

Digital Dreams
VELD
Beach Club Festival (Wild Water Kingdom)
Labour Of Love (Guvernment)
Hed Kandi at Cabana Pool Bar

Best Radio Station

Flow 93.5
Z1035
Kiss 92
Edge 102

Best Radio Personality

Scott Fox
Scott The Rock
DJ Danny D
Tony Monaco

Best MC

Celebrity Dru
Armani
Mark Stong
MC Iceman
Dom Clubscene

Best Nightclub Photographer

Moses Sousa
Brandon Chung
Jakob Burkhardt
Drew Haran
Lubin Tasevski

Winners will be announced at the Industry Event of the Year Monday December 22nd at SET (333 King St W). Media and Industry No cover requests message Richard D at Richard@torontonightclub.com

 

Facebook comments:

About The Author

Torontonightclub.com is Toronto's Leading Source for clubbing info in Southern Ontario since 1993. Be it Guestlists, viewing club pics, or Whats happening this weekend, log on every day to be in the know.

Related Posts