17th Annual Toronto Nightclub Awards Top 5 Announced

Winners will be announced at the 17th Annual Toronto Nightclub Awards Monday December 18th at SAME (510 King St W).

Media, Industry and guests No cover requests message Richard D at Richard@torontonightclub.com (If you voted, you are automatically invited to the event)

(In no particular order)
 .
Nightclub Of The Year
REBEL
BLOKE
SAME
EFS
Uniun
 .
Best GTA Nightclub

Dirty Martini
Ivy Social Club
Luxy
&Co
Nashville North

Best Bar

Nashville North
Tequila Jacks
Early Mercy
Drake Hotel
Ballroom

Club Owner of The Year

Nick Regina (Same/Bloke)
Charles Khabouth (ink)
Andrew (Brassaii, Orchid)
Nick Di Donato (Liberty Group)
Kit (Nashville North)

Manager Of The Year

Danny OK (Same)
Nelson Haines (Brassaii)
Tarus (Everleigh)
Arthur Geringas (Lost and Found)
Nadin Kara (Orchid)

Promoter Of The Year

Redline Toronto
NRG
CULT
Elevate
AdnanMedia

Best Host
Adnan (Adnanmedia)
Basil Russo (Red line)
Ryan B (Everleigh/Maison)
Feta Noize
Dom NRG
Bill (B&A)

 

Best New Generation Promoter

Elevate
Matt Mogul
Red Line
DY-Nasty Events
I Make Noize
One Mans Army

Best Patio

Cactus Club
CUBE
Maison
Brassaii
Lavelle
The Addisons

Best Pool Bar

Cabana Pool Bar
Beach Paris
Lavelle
Thompson

Best Upscale Club or Lounge

EFS
Brassaii
Maison
BLOKE
Wildflower

Best New Club

Liar Liar
Central
Escobar
Figures

Best Marketing Manager

Domenic (NRG)
Sean David Kane (EFS)
Nelson (Brassaii)
Mike Henry (ink)
Dippi Rakhra (&Co/Figures)

Best Industry Night

Bloke (Sundays)
Uniun (Sundays)
Lost and Found (Mondays)
Everleigh (Tuesdays)

Latin Promoter Of The Year

Good Look Ent.
Nico P.
High End Hustle
Gusto
Blackcherry Ent.

Best Local DJ (House)

DJ Macri
Mark Oliver
Deko-Ze
Addy
Joee Cons

Best Local DJ (Club)

Nick Mana
Mike Toast
DJ Danny D
Jed Harper
John J
Andrew Oddysey

Best Local DJ (Latin)

Danny Castro
Kris Toma
DJ Stackz
Robbie Q
Nayo

Best Promo Models

Femme Fatale
NRG Ladies
Starmuse Entertainment
Rockstar Playmates
Bombshells Exclusive

Best Gogo Dancers

Femme Fatale
Starmuse Entertainment
Bambi World
Belladonnas

Best Bartender

Nessy Zoubiri (EFS)
Gloriia Kim (Uniun)
Kayleigh McKellar (Everleigh)
Leanna Ellisa (cabana/uniun/rebel)
Laura (Bloke)

Best Sound System

Nest (Dynacord)
Rebel (D&B)
Coda (PK)
Maison (Funktion One)

Doorman Of The Year

Chris Ella (Brassaii)
SAMIR (Uniun)
Earl Francis
Amir (SAME)
Shane (Luxy)

Best Server

Alanna (UNIUN)
Rachel Wright (Brassaii)
Michelle (Uniun/Cabana)
Rinya Cyrus (Bloke)
Paula Nguyen (Lost & Found)

Club Staff Of The Year

UNIUN
Everleigh
Bloke
EFS
Rebel

Best Weekly Party

Saturdays at Same
Saturdays at Bloke
Wednesdays at Brassaii
Saturdays at Rebel
Saturdays at EFS

Party Of The Year

Monster Mash at Le Jardin
Olakala Christmas Ritual at Everleigh
Red Party at Cabana Pool Bar
Danny Tenaglia at NEST
DJ Jazzy Jeff at Everleigh

Festival Of The Year

Digital Dreams
VELD
Electric Elements
Ever After Music Festival
Electric Island

Best Radio Station

Flow 93.5
Z1035
Kiss 92
Edge 102

Best Radio Personality

Scott Fox
The Hammer Matt Wreggitt
DJ Danny D
Tony Monaco

Best MC

Celebrity Dru
MC Nico P
MC Devo Brown
Dom Clubscene

Best Nightlife Entertainment

Violince
Marko Bongo
Black Mohawk Productions
Technocolour Dreams
The ILLuminautians

Best Nightclub Photographer

Moses Sousa
Tobias Wang
Chris Reign
James Yigitoz
Deighton Goode

 

Good luck to all the top 5 vote getters in each category.  You truly are the best at what you do.  See you all at the 17th Annual Toronto Nightclub Awards on Monday December 18th at SAME (510 King St W). Media, Industry and guests No cover requests message Richard D at Richard@torontonightclub.com

Facebook comments:

About The Author

Torontonightclub.com is Toronto’s Leading Source for clubbing info in Southern Ontario since 1993. Be it Guestlists, viewing club pics, or Whats happening this weekend, log on every day to be in the know.

Related Posts

Leave a Reply